Jak pandemia wirusa COVID-19 wpłynie na świat finansów

Ostatnie tygodnie cały świat żyje ogarniająca świat epidemią nowego koronawirusa o oznaczeniu COVID-19 lub wirus z Wuhan. Wiemy już, że oficjalnie mamy do czynienia z pandemią a więc epidemia o zasięgu globalnym.
W dzisiejszym artykule zajmiemy się skutkami jakie wywołał ten wirus w świecie biznesu i finansów światowych.
Mimo iż statystyki śmiertelności wirusa i wskaźniki zachorowalności nie są ogromne do światowe rynki zareagowały na informacje o nowych ogniska choroby w sposób bardzo drastyczny. Wynika to głównie z faktu, że 
Nie od dziś wiadomo że rynkami finansowymi rządzi psychologia  a obawy o rozprzestrzenianie się epidemii która może zmienić się w pandemię -  potęgują te obawy.
Doniesienia medialne i wypowiedzi ekspertów - epidemiologów - przekładają się na niepewność inwestorów co do przyszłości kondycji gospodarek światowych.

Jak nowy wirus zmieni świat?


Zatrzymane w fabryki w Chinach i przerwane łańcuchy dostaw, są  bezpośrednim następstwem wprowadzenia kwarantanny i ograniczenia komunikacji pomiędzy Chinami a światem zewnętrznym.
Gospodarka światowa to zespół naczyń połączonych.  W 21 wieku jak nigdy wcześniej -  gospodarki mają wpływ na siebie nawzajem. 

Zatrzymane fabryki w Chinach które nie są w stanie dostarczyć produktów lub surowców do gospodarek na całym świecie -  stanowią istotny problem gdyż większość produkcji dokonywana jest Azji.

Pojawiające się przypadki wirusa w Europie i Stanach Zjednoczonych zwiększają obawy o wybuch pandemii.

Naturalnym więc skutkiem tych tych obaw są spadki na giełdach gdyż inwestorzy obawiają się że mająca pandemia obniży PKB światowe nawet o 50%. 

Mieszkańcy całego globu ogarnięci strachem będą ograniczać konsumpcję która napędza wzrost PKB światowego.

Które branże gospodarki ucierpią najbardziej na epidemii COVID-19?


Jeżeli mielibyśmy wskazać branże najbardziej zagrożone skutkami pandemii to Wskazać należy:  branżę turystyczną,  transport publiczny,  branżę rozrywkową-  związaną z występami masowymi,  branże przemysłu ciężkiego i  logistykę.

Konsumenci którzy są bazą dla biznesu wszelkiego rodzaju ze względu na obawy zakażenia Będą wybierać rozrywkę i pozostawanie w swoich domach. 

Oczywistym jest że zrezygnujemy  z wyjazdów zagranicznych  oraz lokalnych podróży,  wizyty w kinie teatrze i koncertach ulubionych zespołów. 
Nawet jeżeli władzę nie wprowadzą zakazu imprez masowych to ludzie ze względu na swój instynkt samozachowawczy będą ograniczać  wizyty na tego typu typu wydarzeniach. 


Które branże zyskają na epidemii koronawirusa COVID-19?


Bez względu na to czy epidemie uda opanować się szybko czy zajmie to wiele miesięcy,  już teraz możemy przewidzieć skutki jakie dla gospodarek i pewnych branż będzie miał ten nowy wirus.
W kontekście rynku pracy -  Należy się spodziewać wprowadzenie w większym zakresie pracy zdalnej,  mającej na celu wyeliminowanie dużych skupisk ludzi.

Przewidujemy Więc wzrost znaczenia biznesu związanych z prowadzeniem telekonferencji,  komunikacji Elektronicznej,  technologii 5g która jest niezbędna do zwiększenia przepustowości sieci teleinformatycznych i nowoczesnych platform e-commerce zarówno b2b jak i b2c.

Drugą branżą która zyska na epidemii będzie zdecydowanie rozrywka domowa.  Pozostając w domach wybierzemy serwisy streamingowe Zamiast kina,  wzrosną obroty wytwórców gier,  dostaw jedzenia z dowozem do domu  na rzecz konsumpcji w lokalach gastronomicznych. 
Podsumowujac zyskają wszelkie te branże i gałęzie przemysłu które są w stanie zapewnić nam bytowanie w domach i  minimalizację wizyt  na zewnątrz. 

Na znaczeniu  zyskają na pewno miały spółki farmaceutyczne,  biotechnologiczne,  oraz producenci środków dezynfekujących  i ochronnych.
.
Dużo bardziej popularne staną się wszelkiego rodzaju szkolenia survivalowe,  ruch zrzeszające tzw prepersów. 


 Co dalej z epidemią koronawirusa -  możliwe scenariusze

 Zasadniczo rozwój epidemii koronawirusa może przebiegać w dwóch kierunkach,  rozpatrzymy teraz oba scenariuszem.

 Scenariusz 1.   Epidemia zostaje zatrzymana poprzez wynalezienie i wprowadzenie do obrotu leku  czy szczepionki.

 Jeżeli uda się szybko opracować skuteczny lek na nową wersję koronawirusa to nawet w pesymistycznym przypadku zarażenia 70% populacji śmiertelność spadnie a gospodarda światowo mimo wstrząsu powróci od równowagi. Mimo tego, to skutki epidemii od będziemy odczuwać przez wiele miesięcy a może nawet lat.
Filmy które do tej pory bazowały na produkcji zlokalizowanej  Azji , będą dążyły do dywersyfikacji lub powrotu do produkcji lokalnej.  Takie posunięcie bezwątpienia napędzi wzrost ten końcowych produktów gdyż,  koszty pracy w gospodarkach rozwiniętych krajów zachodnich są dużo wyższe niż w Azji.  

Przewidujemy więc światową inflację na dużym poziomie.  Z punktu widzenia gospodarki nie jest to  bardzo złe rozwiązanie.  Umiarkowana inflacja jest korzystna ze względu na to że obecnie mamy ujemne stopy procentowe zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w większości krajów Europy. 

Powrót do produkcji w krajach rozwiniętych jest również sposobem na dywersyfikację źródła dochodów tychże państw.


Scenariusz 2.  Epidemia wymyka się spod i na świecie zapanuje panuje długotrwała pandemia.

Scenariusz drugi jest dużo bardziej pesymistyczny i zakłada że władzą oraz organizacjom zdrowotnym nie uda się zapanować nad rozprzestrzeniającą się epidemią.
 jeżeli gospodarka światowa nie wróci na dawne tory produkcji i konsumpcji spodziewać się należy zmniejszenia PKB światowego nawet o 80%.
W przypadku pojawienia się nowych mutacji scenariusz apokaliptyczny jest również możliwy.  Trudno jednak jest wskazywać na potencjalne skutki i scenariusze wydarzeń.  być może w kolejnym artykule pokłócimy się o pewne rozważania na pograniczu science fiction. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co wybrać - leasing czy najem długoterminowy - wady i zalety

Dlaczego lokaty są tak nisko oprocentowane w 2020 roku?