Co wybrać - leasing czy najem długoterminowy - wady i zalety


Zakup auta na firmę co wybrać leasing czy najem długoterminowy?

Wielu przedsiębiorców stojących przed zakupem auta na firmę zastanawia się nad wyborem formy finansowania.
O ile dysponujemy odpowiednimi środkami pieniężnymi oczywiście możemy kupić auto za gotówkę
Jednak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej podatkowy sens takiej operacji jest znikomy. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć nadmiar kapitału zapasowego na inne inwestycje. Natomiast zakup samochodu sfinansować za pomocą kredytu, leasingu lub ostatnio popularnego najmu długoterminowego.

Obecne niskie stopy procentowe w Polsce powodują że kapitał jest dostępny w bardzo atrakcyjnych warunkach.

Możemy więc pozyskać kredyt na zakup auta prosto z banku lub skorzystać z usług firm leasingowych które również dzięki dostępności kapitału oferują nam leasingi o bardzo niewielkich marżach.

Temat kredytowania samochodu zostawimy sobie na inny czas. 
Natomiast w dniu dzisiejszym skupimy się na różnicach pomiędzy klasycznym leasingiem operacyjnym a wynajmem długoterminowym.
Warto przyjrzeć się zarówno ofertom leasingu oraz wynajmu długoterminowego który z punktu widzenia prawnego jest pewną formą leasingu operacyjnego z bardzo wysoką kwotą wykupu i najczęściej bez wpłaty własnej.


W tym artykule omówimy zalety jednego i drugiego rozwiązania. Przedstawimy również pobieżne porównanie leasingu do kredytu.


Kredyt owszem też cechuje się pewnymi zaletami w stosunku do leasingu czy wynajmu długoterminowego, ale jak już wspomniałem temat ten jest wart odrębnego artykułu.

Zacznijmy od tego:

Czym jest klasyczny leasing operacyjny na zakup auta

Wiele osób utożsamia leasing z ratą kredytowa jaką płacimy za auto nasze auto.
Tak naprawdę bez względu na warunki - rata leasingowa jest opłata za wynajem samochodu z pewną umową przyrzeczenia jego wykupu po okresie leasingu.


Zawarcie umowy leasingowej nie daje nam prawa własności do przedmiotu leasingu do czasu jej zakończenia a więc wykupu.

Jakie parametry opisują umowę leasingową?

Bardzo popularnym leasingiem w Polsce jest leasing 20% wpłaty własnej 3 do 5 lat rat leasingowych przy niskim wykupie wynoszącym 1%


Oznacza to że nabywając auto wpłacamy 20% jego początkowej wartości Następnie wynajmujemy to auto płacąc miesięczną leasingową ratę przez okres leasingu który wynosi od 3 do 5 lat dla aut nowych a następnie leasingodawca oferuje nam możliwość wykupienia tego samochodu za 1% jego wartości.
Kwota wykupu stanowi często wysokość ostatniej raty leasingowej.

Co odróżnia leasing od kredytu?

Różnic pomiędzy kredytem a leasingiem jest sporo Nim jednak najważniejszy jest to to to że przez cały okres leasingowania auto nie jest nasze.
w dowodzie rejestracyjnym są dane leasingodawcy czyli firmy która sprzedała nam leasing. My natomiast jako klienci firmy leasingowej jesteśmy leasingobiorcami i jesteśmy z nim związani i jesteśmy zobowiązani pewnymi zapisami umowy leasingowej i na przykład do ubezpieczenia samochodu wymiany opon i tak dalej.


Owszem podobnie umowa kredytowa z cesją polisy AC również zobowiązuje nas do wykonywania pewnych czynności jak na przykład ubezpieczenie samochodu AC ale naruszenie jej warunków nie jest już tak rygorystyczne.


Wróćmy jednak do tematu samego leasingu i różnicy pomiędzy leasingiem a tak zwanym najmem długoterminowym.
Jeżeli planujemy używać nabyty samochód przez okres dużo dłuższy niż okres leasingu na przykład 10 lat to po okresie leasingu gdy auto jest już własnością firmy nie generuje dla nas żadnych kosztów miesięcznych związanych z obsługą leasingu. Płacimy tylko za bieżącą obsługę serwisowa i paliwo.
Leasing warto więc rozważyć jeżeli planowany okres użytkowania samochodu jest długi i faktycznie będziemy go odkupować od leasingodawcy aby używać go przez kolejne lata.
Jeżeli podejdziemy do leasingu jaką operacji trwającym przez cały okres użytkowania auta a nie tylko przez okres płacenia rat leasingowych to w takiej sytuacji leasing jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż najem długoterminowy.

Na czym polega najem długoterminowy?

Z kolei wynajem długoterminowy polega na tym że upraszczamy bardzo procedurę leasingową. Nie mamy wpłaty wstępnej - od razu płacimy stałą ratę leasingową przez okres na przykład 3 lat.
Najem charakteryzuje się bardzo wysoką kwotę wykupu wynoszącą na przykład 66% wartości auta po trzech latach jego użytkowania - przy założonym limicie kilometrów o którym powiemy jeszcze za chwilę.
W cenę raty leasingowej przy najmie długoterminowym wliczone są wszystkie opłaty serwisowe związane z samochodem tak jak ubezpieczenie samochodu, przeglądy techniczne, obowiązkowa wymiana oleju zmiana opon zimowych na letnie i tak dalej.
Najem długoterminowy reklamowany jest jako prosta usługa posiadania samochodu przy stałej miesięcznej opłacie.

Kiedy zatem warto rozważyć najem długoterminowy?


Otóż jeżeli nasza firma generuje bardzo duże obroty i stać nas na wymianę samochodu co 3 lata na nowy to można zastanowić się nad wynajmem długoterminowy. jeżeli nie chcemy zajmować się sprzedażą auta po zakończeniu okresu leasingu lub po prostu lubimy nowe auta to dwa lub trzy lata - to faktycznie najem długoterminowy wydaje się interesujący.

Jakie są wady najmu długoterminowego samochodów firmowych?


Jedna z wad wynajmu długoterminowego jest deklarowany roczny przebieg który stanowi limit kilometrów.


Firma leasingowa udziela nam wynajmu długoterminowego przy zastrzeżeniu pewnych limitów przejechanych kilometrów.
Im więcej kilometrów deklarujemy tym wartość wykupu samochodu jest niższa a tym samym rata leasingowa wyższa.
Wynika to oczywiście z faktu że samochód z dużym przebiegiem ma mniejszą wartość na rynku po okresie leasingu a więc firma leasingowa oferująca twoje finansowanie w formie najmu przerzuca te koszty na klienta.Warto mieć na uwadze fakt, że jeżeli przekroczymy deklarowany przebieg roczny to płacimy duże opłaty za każdy przekroczony kilometr.
Nie jest to więc opcja dobra do samochodów używanych na przykład przez działy handlowe które z definicji i potrafią robić bardzo duże przebiegi nawet do kilku 10000 km rocznie.


Kiedy więc wynajem terminowy się opłaca i Jest korzystniejszy niż klasyczny leasing.
Jeżeli auto firmowe którego zakup planujemy będzie używane do reprezentacji Czyli będzie miało dużą wartość przy czym nie będziemy chcieli zmienię tylko często ale nie będzie robiło dużych przebiegów wtedy możemy rozważyć opcję Wynajmę auto nigdy nie będzie naszą własnością gdyż to 3 lata będziemy mieć nowe


Oczywiście w przypadku wynajmu długoterminowego możemy odkupić auto w za 66% wartości co niekoniecznie ma sens w realiach rynkowych.

Uwaga na pułapkę najmu długoterminowego 

Z najmem długoterminowym wiąże się jeszcze jedna bardzo istotna rzecz o której często handlowcy w salonach dealerskich nie wspominają.
Przy braku świadomości - może być ona pewną pułapką - dlatego warto o nich wspomnieć.
Deklarowane 66% wykupu auta po okresie najmu zakłada że auto zostanie oddane w niepogorszonym stanie
 W realiach polskich dróg jest bardzo trudne. Jeżeli auto uczestniczy w nawet drobnej stłuczce lub dostanie zadrapane czy wgniecione - to  przy rozliczeniu umowy najmu firma leasingowa mogę może zażądać rekompensaty utraty wartości auta.
Skutkuje to tym że będziemy musieli dopłacić na przykład 10 000 czy 20 000 PLN za utratę wartości auta stosunku do zadeklarowanych 66% wartości początkowej.

Tak jak wspomniałem najem długoterminowy jest raczej ciekawostką i pewnym pewną fanaberie dla firm od dużych obrotach.
nie oczekujemy od najmu terminowego korzystniejszych warunków finansowych niż w przypadku klasycznego leasingu operacyjnego. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę że okres użytkowania samochodu po leasingu działa na naszą korzyść.


W wynajmie długoterminowym samochód nigdy nie jest naszą własnością i chcąc posiadać auto na stałe - wciąż jesteśmy zobowiązani do podpisywania kolejnych umów najmu.


Komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ogólnie samo posiadanie samochodu moim zdaniem jest bardzo fajne i muszę przyznać, że jak dla mnie jest to świetny środek transportu. Ważnym jest również aby pamiętać o dobrym ubezpieczeniu OC. Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie napisano w https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/#kotwica2 i moim zdaniem warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat ja firmy nie mam i muszę przyznać, że dla mnie bardzo ważną kwestią jest to, aby wiedzieć jak sobie mogę poradzić w przypadku awarii pojazdu. Z pewnością wiem, że mogę liczyć na pomoc drogową https://wawa-hol.pl/ gdyż oni już mnie raz wyciągali z opresji związaną z awarią auta.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego lokaty są tak nisko oprocentowane w 2020 roku?